Mathematics
bballchick24
18

A grocery store sells 6 pounds of apples for $4. How much will 8 pounds of apples cost? Round your answer to the nearest cent.

+1
(1) Answers
tannerfootballm

Well waht you want to do here is first find the cost for one pound of apples, which is $0.66, so then you times it by eight to find the cost for eight pounds which is $5.33. I hope this helped you!

Add answer