Mathematics
jalokitty
20

Maria spent $28.69 on one pair of jeans and T-shirts.The jeans cost $16.49.Each T-shirt cost the same amount.How much did each T-shirt coast?

+2
(1) Answers
MarieSuren

$28.69-$16.49=$12,2 If there are two T-shirts the cost of them will be: $12,2/2=$6,1 Answer: One T-shirt costs $6,1. I hope I helped :D

Add answer