Mathematics
Liberty897
21

Maria’s family hosts a barbeque every month in the summer. In May, they bought 3.2 pounds of hamburger and 3 packages of hot dogs. In June, they bought 1 1/2 times as much hamburger and 1/3 as many hot dogs. Hamburger costs $4.25 per pound and hot dogs cost $4 per package. In which month did Maria’s family spend more on hamburger and hot dogs? How much more? A. May; $6.80 B. June; $1.20 C. May; $1.20 D. June; $6.80

+2
(1) Answers
richboy

Given: May: hamburger: 3.2 pounds * 4.25 = 13.60 hotdogs:     3 packages * 4      = 12 Total cost: 13.60 + 12 = 25.60 June: hamburger: 3.2 pounds * 1 1/2 = 4.8 pounds * 4.25 = 20.4 hotdogs:      3 packages * 1/3    = 1 package * 4        =   4 Total cost: 20.4 + 4 = 24.4 25.60 - 24.40 = 1.20 They spent more on May by $1.20. Choice C.

Add answer