Matematică
cryy
8

Daca amestecam 3 kg de bomboane de 15 lei/kg cu 5 kg bomboane de 20 lei/kg,ce ce pret trebuie vandut amestecul?

+0
(2) Răspunsuri
misleacristina

3*15=45lei 5*20=100lei Deci amestecul costa 145 lei

Seful11

Pai este simplu: 3kg a cate 15 lei/kg + 5kg a cate 20 lei/kg= 3kg x 15 lei + 5kg x 20 lei= 45+100=145 lei Iar rezultatul este 145 de lei...:)

Adaugă răspuns